Ribarstvo propada

Bez autora
Dec 18 2012

Iako Srpska ima idealne uslove za proizvodnju ribe oni nisu dovoljno iskorišćeni, a proizvođači ističu da im probleme, osim slabih podsticaja, stvara jaka konkurencija u zemljama u okruženju. U Srpskoj postoje dobri uslovi za uzgoj i proizvodnju ribe, prije svega pastrmke. Kada je u pitanju izvoz ribe, Srpska ranije imala pozitivan izvozni saldo. U posljednje vrijeme smanjuje se izvoz, kako zbog konkurencije tako i zbog liberalizacije tržišta, te zbog većih podsticaja koji se izdvajaju za proizvodnju ribe u zemljama u okruženju. Proizvođači ribe u Hrvatskoj ugrožavaju domaće proizvođače, jer oni dobijaju velike podsticaje za proizvodnju ribe u odnosu na one u Srpskoj. Ribarstvo u Srpskoj potcijenjeno je u odnosu na druge privredne grane, kada su u pitanju podsticaji. Srpska ne iskorištava potencijale za proizvodnju ribe. Za proizvodnju i uzgoj ribe treba uložiti mnogo novca. Bez pomoći nadležnih institucija teško je pokrenuti proces proizvodnje, a u ovoj godini će izvesti 750 tona pastrmke.

Ribarstvo propadaIako Srpska ima idealne uslove za proizvodnju ribe oni nisu dovoljno iskorišćeni, a proizvođači ističu da im probleme, osim slabih podsticaja, stvara jaka konkurencija u zemljama u okruženju.

Sekretar Udruženja poljoprivrede, vodoprivrede i ribarstva pri Privrednoj komori RS Slavko Stevanović rekao je da u Srpskoj postoje dobri uslovi za uzgoj i proizvodnju ribe, prije svega pastrmke.

On je naglasio da je, kada je u pitanju izvoz ribe, Srpska ranije imala pozitivan izvozni saldo.

- U posljednje vrijeme smanjuje se izvoz, kako zbog konkurencije tako i zbog liberalizacije tržišta, te zbog većih podsticaja koji se izdvajaju za proizvodnju ribe u zemljama u okruženju - rekao je Stevanović.

Dodao je da proizvođači ribe u Hrvatskoj ugrožavaju domaće proizvođače, jer oni dobijaju velike podsticaje za proizvodnju ribe u odnosu na one u Srpskoj.

- Ribarstvo u Srpskoj potcijenjeno je u odnosu na druge privredne grane, kada su u pitanju podsticaji - naglasio je Stevanović.

Direktor "Butreks ribarstva" iz Trebinja Veljko Buđen rekao je da Srpska ne iskorištava potencijale za proizvodnju ribe.

- Za proizvodnju i uzgoj ribe treba uložiti mnogo novca. Bez pomoći nadležnih institucija teško je pokrenuti proces proizvodnje - rekao je Buđan i dodao da će u ovoj godini izvesti 750 tona pastrmke.

Direktor "Tropik ribarstva" Banjaluka Danijela Risović rekla je da Srpska ima idealne uslove za proizvodnju ribe, ali da oni nisu iskorišćeni.

- Problem se javlja i zbog malih podsticaja, a najveći iznos podsticaja koji se može dobiti u odnosu na proizvedenu ribu je 100.000 maraka, dok proizvođači u Hrvatskoj za svaki kilogram proizvedene ribe dobijaju od jedne do 1,5 KM - rekla je Risovićeva i dodala da više od 60 odsto proizvoda izvoze.

Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH, za prvih 11 mjeseci ove godine u BiH je uvezeno 3.969 tona svježe i smrznute ribe, čija vrijednost premašuje 13,5 miliona KM, dok je u istom periodu iz BiH izvezeno 2.074 tone ovih proizvoda, koji su koštali 11,1 milion KM.

Načelnik Odjeljenja za komunikacije u UIO BiH Ratko Kovačević rekao je da se riba u BiH najviše uvozila iz Hrvatske, Italije, Slovenije, Španije, te Grčke.

- Kada je u pitanju izvoz, ovi proizvodi iz BiH najviše su se plasirali na tržište zemalja u regionu - istakao je Kovačević.

Ministarstvo

U Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS rekli su da su maksimalni podsticaji za proizvodnju ribe u ovoj godini povećani sa 60.000 na 100.000 maraka, te da premija iznosi do 15 odsto od prosječne tržišne cijene ribe.

- Zahtjevi za podsticaje se podnose do 31. decembra - rekli su u Ministarstvu.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik